yabancılarla konuşma - bölüm I

hafta içi iş çıkışları uğradığım bi bar vardı. bostanlı'da kamil's diye bi mekan. sessiz sakin biyer. müşterileri de o civarın sakinleri genelde. arıza çıkarcak pek tip çıkmaz yani. country, blues, soft jazz falan çalıyo. entel o.ç demeyin hemen beyler, ne çaldığı pek de umrumda değildi. benim için buraası işyeri gürültüsünden evdeki ölüm sessizliğine geçişteki ara formuydu sadece. iş çıkışları rahatlatıcı bişeyler içmek, bar ahalisinden birkaç kişiyle yüzeysel sohbetler etmek, 1-2 el bilardo oynamak, ara sıra kafayı çevirip haber bültenine bakmak, bi dergi, kitap bişeyler karıştırmak falan hoşuma gidiyordu. sosyalleşme ihtiyacımı da bu şekilde gideriyordum. evde yaptığım tek şey fast foodumu yiyip pc karşısında çürümekti. yaşıtlarım evlenip çoluk çocuğa karışırken ben küllükleri mc donalds patatesleri gibi izmaritlerle dolduruyordum. arayanım soranım bekleyenim yoktu. yine de hayat bana güzeldi. kimseye hesap vermiyordum. yalnızlık özgürlüktür.


kamil's
o akşam yine elimde laptopumla girdim barın kapısından. barın bar kısmına oturdum herzamanki gibi. ne salak cümle oldu lan. neyse, bi sıcak çikolata isteyip yandaki sepetten rasgele bi gaste aldım. bir yıldır düzenli müşterisi olmama rağmen bar sahibi kamil'le istediğim samimiyeti kuramamıştım. "hey jimmy bana bi kadeh viski doldur ha? seni üşengeç pezevenk." böyle bi cümle kurabilmek için çok mu erkendi amk? her neyse, kamil o sırada beni görüp sevdiğim şarkılardan birini açtı http://fizy.com/#s/16odes gülümsememi göz kırparak karşıladı ve her neyle uğraşıyoduysa onun başına döndü. ben de bardağımdan büyük bi yudum alıp gazeteme döndüm. çok sıcakmış ağzım yandı amk.

o sırada kapı çınlayarak açıldı. herkes birbirini tanıdığından kapı açılınca dönüp kim geldi diye bakma adeti vardı. ben cool tavrımı bozmadım tabi. giren kişi "hahhayyt iyi akşamlar millet! kamil, güzel şarkı seçmişsin sen de sıkı pezevenksin ha" dedi. bunu diyen harun abi'den başkası olamazdı. selamlaşma faslından sonra bar kısmına gelip sırtıma vurdu.

-naber koç?
-ooo hoşgeldin harun abi. iyiyim sağol senden?
-körpe ammmcık gibiyim bugün ehehe.
-abi... ayıp oluyo
-bi bira gönder kamil!

birasını alıp masalardan birine geçti. harun abi ellili yaşların sonlarında bi travesti eskisiydi. nasıl başardıysa o işten emekli olabilmiş, eski erkek görünümüne kısmen geri dönmüş. hafif ibnesel hareketleri de yok değil tabi. eh, can çıkar huy çıkmaz derler ya. günün birinde barda sabaha kadar muhabbet etmiştik. hikayesini çok merak etmiştim. bazı bölümleri atlayarak beş altı saate sığdırmıştı yaşam öyküsünü. trajik ve ibretlikti hakikaten. ben hikayemi anlatmaya kalksam beş dakikayı doldurabilir miydim bilmiyorum. neyse, harun abi görmüş geçirmiş (geçirilmiş) adamdı harbiden. bu civarda da herkesten saygı görürdü. dan dun ağzına geleni de konuşurdu dobra adamdı. barımızın dert babası, yaşam koçuydu. kamil'in pederiyle de bi geçmişi olduğu söyleniyo. şantaj mı ne yapıyo artık bi kere hesap ödediğini görmedim ibnenin. yalnızlık hesabı kimseye kaktıramamaktır.


***

dalıp gitmişim vaktin nasıl geçtiğini anlamadım. bi gürültü karmaşa oldu. kadının biri bizim piç rıza'yı masasından kovuyordu. daha önce de olmuştu. tüm kadınlara potansiyel amcık gözüyle bakan dallamanın tekiydi piç rıza. önüne gelene askıntı olurdu. kamil'in bu iti buraya burda barındırmasına anlam veremiyordum. kadın dip köşede şöminenin yanında tek başına oturuyordu. yaşı otuz civarlarındaydı ama allah için güzel hatundu. simsiyah küt saçları vardı. burdan tam seçemesem de gözleri renkliydi galiba. daha önce görmemiştim buralarda. karşıdaki benzincinin müşterileri gelirdi bazen. arabalarına bakım falan yapılırken sığınırlardı sıcak ortamımıza. saate baktım, geç olmuştu. eh en iyisi siktirip gideyim ben evime dedim. hesabı ödeyip kalktım. köşedeki kadın beni kesiyordu. ya da bana öyle geliyordu. harun abi yeni birasını almaya giderken durumu farketti ve kulağıma eğilip "bak aslanım, bi kadın sana böyle bakıyorsa bişey söylemek istiyodur." dedi.


"bak aslanım, bi kadın sana böyle bakıyorsa bişey söylemek istiyodur."


adımlarım birbirine dolaştı, apar topar çıktım dışarı. hava buz gibiydi. doğan slx'ime atlayıp 2 sokak ötedeki evime gittim. gülmeyin piçler param ona yetti anca geçiniyorum zaten amk. zar zor merdivenleri çıkıp evime girdim. üstümü başımı değiştirip kanepeye uzandım. bugün bilgisayar yok osman dedim kendime. o kadını düşündüm. neden bana öyle bakmıştı? yaşlı kurt haklı mıydı? gerçekten bişey mi söylemek istiyodu kadın? bişey söylücekse ne söylücekti? çok güzel kadındı be. asil bi duruşu vardı. kesin soyu osmanlı sadrazamlarına krallarına kraliçelerine kadar dayanıyodur ha "eeh sokacam kadınına dersini almadın mı hala!" dedi sağduyum. haklıydı. dersimi almıştım ve yalnızlığı seçmiştim. böylesi iyiydi. yatmadan önce tuvalete uğradım. " wc arkamdan konuşuyomuş bi ağzına yüzüne sıçıp geleyim" dedim; kendi kendime güldüm. eskiden arkadaşlar arasında yaptığım bi espiriydi. bin  kere söylesen de her seferinde gülünürdü. komik olduğu için değil, sevildiğin için gülerlerdi. ama artık yoklardı. yalnızlık sıçarken tuvaletin kapısını kapatmamaktır...
***

devam edecek
Yorumlar

 1. h.g harun abi :D

  YanıtlaSil
 2. sarki guzel panpa. ikinci bolum nezaman

  YanıtlaSil
 3. http://inciswf.com/1291981443.swf

  YanıtlaSil
 4. gözlerim sikildi değiştir şu temayı artık

  YanıtlaSil
 5. verdim şukunu panpa elimiz sikimizde devamını bekliyoruz

  YanıtlaSil
 6. ccc harun abi ccc alskhdkjdh tam hayal ettiğim gibi olmuş harun abi

  YanıtlaSil
 7. olm benden habersiz biyografimi mi çıkarıyon ibne

  YanıtlaSil
 8. -pardon bakarmısınız? siz...

  YanıtlaSil
 9. eline sağlık panpa devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 10. kıyak ortammış panpa nerde burası tam olarak?

  YanıtlaSil
 11. okumadım ama güzelmiş

  YanıtlaSil
 12. okuyan biri zahmet olmazsa özet geçebilir mi

  YanıtlaSil
 13. yeminle gözleri sikiyor bu tema. gidip word e kopyalayıp ordan okuyacam artık amk. ya da siktir git dğeişitir şu temayı.


  optikçiden yazıyorum amk.

  YanıtlaSil
 14. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ölümsüz

shift+del

ıspanak soğuk yenen bir yemektir